Panele fotowoltaiczne Poznań

fotowoltaika Poznań i Wielkopolska

Dobór paneli fotowoltaicznych

Wybór paneli fotowoltaicznych na przyszłą instalację nie jest skomplikowany.
Większość paneli fotowoltaicznych, oferowanych przez największe hurtownie w Polsce, jest na dobrym poziomie. Należy brać na pewno pod uwagę ich popularność na naszym rynku, bo od tego bedzię zależało w przyszłości, czy w ramach ewentualnej reklamacji, będą te marki nadal dostępne w hurtowniach. Pamiętajmy, że gwarancje na panele fotowoltaiczne są producenta, a nie sprzedającego, więc jeśli dana marka zniknie z Polskiego rynku, to mamy utrudnioną drogę roszczeń reklamacyjnych. Ma to miejsce w przypadku, gdy sprzedawane są panele przez małe, lub mało znane firmy, które zrobiły doskonały deal z jakimś chińskim producentem i sprzedają mało znane panele prosto z kontenera. Jednak najpewniejszym źródłem paneli fotowoltaicznych są największe hurtownie w Polsce, takie jak Keno i Corab, gdzie my się zaopatrujemy.
Drugi czynnik istotny przy wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest ich moc i wielkość. Często jesteśmy ograniczeni ilością miejsca na dachu, więc szukamy paneli o jak największej mocy. W standardowych rozmiarach panela 1,04m x 1,76m, największa moc to obecnie 375W. Są też panele o wyższych mocach, ale już rozmiarowo większe, np. 395W – 1,03m x 1,86m, lub 450W – 1,04m x 2,09m. W doborze ważną rolę odgrywa też cena, a zwłaszcza koszt w przeliczeniu na 1W.
panele fotowoltaiczne Poznań
Panele bifacial szkło-szkło (glass-glass)
Często się spotykamy, że jakieś firmy namawiają klientów na panele szkło-szkło, czyli panele, które z dwóch stron mają szkło. Twierdzą, że panele takie są bardziej wytrzymałe od standardowych, a zatem bezpieczniejsze. Rodzi się pytanie, czy dla paneli na dachu potrzebna jest większa wytrzymałość? W standarowych panelach mamy już jedną wastwę szkła hartowanego (jak na rysunku wyżej), która jest wystarczająco odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, przed uszkodzeniem panela chroni nas gwarancja kilkunastoletnia. Zatem, czy warto przepłacać?
Panele bifacjalne są stworzone na instalacje gruntowe, a nie na dach, chociażby ze względu na ich ciężar.

Dobór falownika do instalacji fotowoltaicznej

Wybór odpowiedniego falownika do instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od wymagań klienta, oraz miejsca instalacji paneli.
Tam, gdzie istnieje możliwość, że panele fotowoltaiczne mogą być zacieniane, np. przez komin, daszek, dach innego budynku, czy też drzewa, musimy zastosować falownik z optymalizatorami. Obecnie mamy do wyboru dwa inwertery fotowoltaiczne: SolarEdge i Huawei FusionSolar w nowej wersji M1, M2. Ten drugi jest tańszy, ale za to krócej na rynku (w nowej wersji) bo dopiero od kilku miesięcy (końcówka roku 2020). Falowniki z optymalizatorami charakteryzują się większą wydajnością – każdy panel jest osobno optymalizowany i pracuje niezależnie od innych paneli, szybciej się załącza przy słabszym nasłonecznieniu i daje łatwiejszą możliwość rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w przyszłości, dowolnymi panelami fotowoltaicznymi. Huawei ma jeszcze jedną zaletę, że daje możliwość podłączenia baterii (akumulatora – magazynu energii). Inne falowniki dają taką możliwość tylko w wersji hybrydowej, która jest znacznie droższa.
Pozostałe falowniki są znacznie tańsze, gdyż nie wymagają optymalizatorów, a każdy jeden kosztuje (tyle optymalizatorów ile paneli). Te falowniki charakteryzują się tym, że cała instalacja działa z wydajnością najsłabszego panela. Jednak nie musimy się obawiać zacienień pojedyńczych ogniw, np. liściem z drzewa itp. - panele same sobie z tym radzą. Oprócz tego, większość falowników posiada dwa stringi, które pracują niezależnie – dobre rozwiązanie, gdy mamy dwie różne płaszczyzny dachu o różnym nasłonecznieniu, kącie padania słońca, czy nachyleniu. W naszej ofercie są to: Huawei, FoxESS, Sofar, Fronius, SMA. Fronius jest najdłużej na rynku, ale i nie tani, w porównaniu z innym markami. Ostatnio na popularności zyskuje Sofar Solar, coraz chętniej wybierany przez klientów z powodu ceny, i coraz częściej oferowany przez firmy fotowoltaiczne. Nowość na naszym rynku to FoxESS, który już ma przedstawicielstwo w Polsce (w Gliwicach), dość przystępną cenę, wspiera magazyny energii, posiada 12-letnią gwarancję (najdłuższą ze wszystkich) i chyba będzie hitem na naszym rynku. Huawei ma tą zaletę, że wspiera magazynowanie energii, a cenowo jest między Sofarem i Froniusem. Wybór należy do klienta.
Mikroinwertery, mikrofalowniki
Trzeci rodzaj, to mikrofalowniki, czy też mikroinwertery. Nie wymagają głównego falownika. Jest to dość drogie rozwiązanie i nie zyskało na popularności. Nadal są jednak firmy, które przekonują zaletami tego rozwiązania, bo nabyły większą ilość tego typu urządzeń i chcą je sprzedać, ale co z ewentualnymi reklamacjami za kilka lat, jeśli takie będą? Póki co nie wiadomo, czy fotowoltaika pójdzie w tym kierunku, a jeśli nie pójdzie, to nabywcy takich instalacji będą w kłopocie, jeśli coś się zepsuje.
Niewątpliwą zaletą mikroinwerterów jest możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości. Tylko czy warto aż tak przepłacać, jeśli to samo uzyskamy, stosując falownik z optymalizatorami, a to rozwiązanie jest dużo tańsze i bezpieczniejsze pod względem chociażby ewentualnych gwarancji i reklamacji? W żadnej z największych w Poslce hurtownii fotowoltaicznych nie nabędziemy mikroinwerterów, a te hurtownie są największymi i najpewniejszymi gwarantami na podzespoły fotowoltaiczne.

Aktualności, nowości

Kiedy Mój Prąd 6.0?

Rząd planuje ogłosić nabór wniosków do programu "Mój Prąd 6" między trzecim a czwartym kwartałem bieżącego roku, czyli jesienią, kiedy promienie słoneczne nie są już tak intensywne jak w lecie. Przewiduje się, że zasady pozostaną bez większych zmian, jednak wymagany będzie magazyn energii, a dofinansowanie obejmie instalacje zainstalowane przed datą ogłoszenia naboru. Przewidywana pula środków to 400 mln zł, co jest stosunkowo niewielką kwotą. Obecnie oczekiwanie na środki z piątej edycji programu, trwającej od kwietnia do grudnia 2023, wynosi około 10 miesięcy. Pierwsze wnioski rozpatrywano w ciągu trzech miesięcy, lecz z biegiem czasu, w miarę przybywania kolejnych wniosków, czas oczekiwania wydłużał się.

Ceny systemów fotowoltaicznych obniżyły się znacząco w porównaniu do ubiegłego roku, ale spodziewany jest wzrost zainteresowania po ogłoszeniu programu MP 6, co może wpłynąć na ceny. Obecnie, bez dofinansowania, zwrot z inwestycji w fotowoltaikę wynosi około 6-8 lat (przy średniej cenie za prąd 0,80-0,85 zł za kWh), a z dofinansowaniem skraca się do 3-4 lat, co nadal jest opłacalne.

Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w rozmowie z Globenergia.pl stwierdził: „Obecnie zakończyliśmy nabór do programu 'Mój Prąd 5.0' i już otrzymujemy pytania o 'Mój Prąd 6.0'. Nowa edycja nie ruszy, dopóki nie zakończymy rozliczeń poprzedniej. Mamy nadzieję, że w czwartym kwartale uda nam się uruchomić szóstą edycję". Codziennie analizowanych jest około 210 wniosków, a około 40% z nich jest zwracanych do poprawki, głównie z powodu skomplikowanych i niezrozumiałych dla wielu warunków dotyczących dofinansowania do systemów HEMS/EMS.

Czytaj więcej
Posted on 2024-04-29

Mój Prąd 5 zamknięty

Nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 (MP5) właśnie został zamknięty z powodu wyczerpania środków przeznaczonych na dofinansowanie. Obejmował on wszystkie instalacje fotowoltaiczne od 01.02.2020 roku.
Planowana jest kolejna edycja Mój Prąd 6 o czym na bieżąco będziemy informować.

Czytaj więcej
Posted on 2023-12-13

Blog na temat fotowoltaiki

Właśnie dodaliśmy nowy blog do naszej strony, gdzie można znaleźć dużo ciekawych informacji na temat fotowoltaiki dla tych, co rozważają zakup paneli fotowoltaicznych, jak i dla tych, którzy już posiadają instalację fotowoltaiczną.

Czytaj więcej
Posted on 2023-10-19

Jak sfinansować dotację Mój Prąd 5.0 na fotowoltaikę z magazynem energii

Jeśli ktoś nie może wyłożyć ze swoich pieniędzy 26.000 zł na fotowoltaikę z magazynem energii, to może uzyskać tanią pożyczkę w AliorBank na 6 miesięcy (RRSO 10,36) ze stałą ratą: 4.459,32 zł. Do spłaty wychodzi więc: 26.755,90 zł. Warto więc skorzystać z takiej pożyczki i zainwestować w fotowoltaikę z magazynem energii oszczędzając: 25.244,10 zł. Zwrot dofinansowania z Mój Prąd 5.0 zazwyczaj trwa 1-3 miesięcy od złożenia wniosku. Złożenie wniosku następuje mniej więcej po 1-2 miesięcy od wpłacenia zaliczki na montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii.

Czytaj więcej
Posted on 2023-09-01

Kolejne pieniądze na dofinansowanie Mój Prąd 5.0

Pani Minister Anna Moskwa ogłosiła, że zostanie zwiększona pula pieniędzy na dofinansowania Mój Prąd 5.0 o 450 mln zł. Teraz nikt nie musi się obawiać, że nie dostanie dofinansowania na fotowoltaikę lub pompy ciepła.

Czytaj więcej
Posted on 2023-09-01

Mój Prąd 5.0 - jakie dofinansowanie do fotowoltaiki i nie tylko

Dofinansowanie obejmuje wszystkie instalacje fotowoltaiczne zainstalowane od 01.02.2020. Wysokość dofinansowania to nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych, a w to wchodzi:
- na fotowoltaikę bez magazynu energii – 6.000 zł
- na fotowoltaikę z magazynem energii – 7.000 zł
- na magazyn energii elektrycznej – 16.000 zł
- na system zarządzania energią HEMS/EMS – 3.000 zł
- na magazyn ciepła – 5.000 zł
- gruntowe pompy ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda – 28.500 zł
- pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – 19.400 zł
- pompa ciepła powietrze/woda – 12.600 zł
- pompy ciepła typu powietrze/powietrze – 4.400 zł
- kolektory słoneczne c. w. u. – 3.500 zł

Czytaj więcej
Posted on 2023-04-21

Mój Prąd 4.0 przedłużony i większe kwoty na fotowoltaikę i magazyn energii

Dotacja z programu Mój Prąd 4, który rozpoczął się 15.04.2022, zostanie zwiększona od 15.12.2022 z kwoty 4.000 zł na 6.000 zł na fotowoltaikę bez magazynu energii, a z magazynem energii z 5.000 zł; na 7.000 zł, natomiast dofinansowanie do magazynów energii, z kwoty 7.500 zł; na 16.000 zł. Nabór wniosków został wydłużony do 31.03.2023. Podwyżka dofinansowania dotyczy wszystkich, którzy złożą lub już złożyli wnioski o dofinansowanie między 15.04.2022 a 31.03.2023. Ci klienci, którzy już złożyli wnioski, nie muszą drugi raz ich składać

Czytaj więcej
Posted on 2022-12-01

Fotowoltaika obecnie bardziej się opłaca

Rosnące ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii powodują znaczne zwiększenie rentowności instalacji fotowoltaicznych, rozliczanych na zasadach net-billingu, czyli zgłoszonych po 1 kwietnia tego roku. Rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm), po której prosument sprzedaje nadwyżki prądu wyprodukowane z fotowoltaiki i nie zużyte na bieżąco, wyniesie we wrześniu: 1023,42 zł za MWh, w lipcu to było: 648,16 zł/MWh, a w sierpniu: 796,27 zł/MWh. Jest to cena zdecydowanie wyższa, niż za prąd, który kupujemy jako odbiorcy indywidualni. Fotowoltaika w net-billingu dla indywidualnych odbiorców, obecnie bardziej się opłaca, niż przed 1 kwietnia tego roku, gdzie funkcjonował system opustów, czyli net-metering.
Oczywiście czeka nas podwyżka prądu zapowiedziana przez Rząd od 2023 roku, ale ceny energii na giełdzie też cały czas rosną. 

Czytaj więcej
Posted on 2023-01-05

Rosnące koszty fotowoltaiki, a zapowiadane wzrosty cen za prąd dla gospodarstw domowych

W Chinach i w Azji obecnie jest duży popyt na fotowoltaikę, co się wiąże z większym popytem niż podażą. Skutkiem tego jest stałe podwyższanie cen przez producentów na komponenty do instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza paneli fotowoltaicznych i falowników. Już teraz ceny są  wyższe średnio o 20-30% w porównaniu z cenami z zeszłego roku. Produkcja paneli pochłania mnóstwo energii elektrycznej, a ciągłe wzrosty cen energii zwiększają koszt ich wyprodukowania. Transport również jest coraz droższy, więc nie możemy liczyć na to, że ceny komponentów do fotowoltaiki zmaleją, a wręcz odwrotnie, ceny będą cały czas szły w górę. Inflacja dotyka również obszaru fotowoltaiki. W związku z tym, nie warto zwlekać z decyzją o zakupie instalacji fotowoltaicznej, biorąc pod uwagę zapowiadaną podwyżkę cen energii dla indywidualnych odbiorców. Jeśli ktoś zużywa rocznie prądu więcej niż 2.000 kWh, to warto pomyśleć o własnej instalacji fotowoltaicznej, żeby zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Gdy w przyszłym roku zaczniemy odczuwać w swoich portfelach wzrost ceny za prąd, to również koszt instalacji fotowoltaicznej może być już dużo większy, dlatego warto pomyśleć już dzisiaj o własnej fotowoltaice.

Czytaj więcej
Posted on 2023-04-24

Fotowoltaika dla firm i instytucji na nowych zasadach będzie się opłacać

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady rozliczania prądu z fotowoltaiki. W skrócie mówiąc, prąd wyprodukowany ze słońca, nie zużyty na własne potrzeby będziemy sprzedawać do energetyki, a gdy nie mamy produkcji prądu ze słońca, trzeba będzie prąd kupować od energetyki. Takie rozwiązanie z pewnością będzie się opłacało firmom, które całą produkcję mają tylko w ciągu dnia i większość prądu ze słońca będą zużywać na bierząco, a z zarobionych nadwyżek wyprodukowanego prądu, sprzedanego do energetyki, będą mogły go od nich kupować, gdy nie ma produkcji prądu ze słońca. Nie trzeba będzie inwestować w drogie magazyny energii, a i tak się będzie opłacać. Trzeba pamietać, że prąd cały czas będzie drożał, a my większość prądu możemy mieć za darmo ze słońca.

Czytaj więcej
Posted on 2023-03-01

AgroEnergia 2021 - dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników

Od 1 października ruszył nabór na dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników. 170 milionów złotych na bezzwrotne dotacje dla rolników. Dla instalacji 10-30 kWp do 20% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 15.000 zł, oraz 30-50 kWp do 13% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25.000 zł.

Czytaj więcej
Posted on 2023-07-06

Koniec z dofinansowaniem Mój Prąd 3

6-tego października Rząd ogłosił oficjalnie zamknięcie naboru wniosków o dofinansowanie z powodu wyczerpania budżetu programu. Miejmy nadzieję, że tak jak w poprzednich latach, ci którzy nie zdążyli z wnioskami, będą mogli skorzystać z dofinansowania Mój Prąd 4.0, nad którym Rząd już pracuje. W nowej edycji będzie preferowana autokonsumpcja, więc warto pomyśleć o inwerterach wspomagających magazyny energii.

Czytaj więcej
Posted on 2023-07-06

Fotowoltaika coraz droższa

Cały czas drożeją panele fotowoltaiczne w hurtowniach, a od czasu do czasu również falowniki. Jest to związane z ciągłym wzrostem cen surowców oraz kursu Euro. Jeśli ktoś planuje zakup fotowoltaiki w najbliższym czasie, to lepiej nie zwlekać, bo taniej raczej już nie będzie, a na pewno drożej.

Czytaj więcej
Posted on 2023-07-06

Mój Prąd 3.0 - kto się załapie

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 ma się rozpocząć nowy nabór na dofinansowanie "Mój Prąd 3.0", który ma potrwać do 22 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków. Prawdopodobnie pula pieniędzy będzie ograniczona i nie wszyscy chętni się załapią, a liczyć się będzie kolejność zgłoszeń. Zgłaszać można instalacje fotowoltaiczne podłączone już do sieci energetycznej (między lutym 2020 a grudniem 2021), a jak wiemy, energetyka ma termin podłączenia zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej do 30 dni od zgłoszenia. Jeśli chcemy skorzystać z tego dofinansowania i zgłosić swoją instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności, to powinniśmy zakupić ją najpóźniej do połowy czerwca. Należy pamiętać, że wnioski będą również składać ci, którzy w zeszłym roku nie załapali się na dofinansowanie z racji wyczerpania środków i ci, którzy w tym roku zainwestowali w fotowoltaikę, a takich też jest już sporo.

Czytaj więcej
Posted on 2023-07-06

Panele fotowoltaiczne, falowniki / inwertery

Certyfikaty, uprawnienia, wyróżnienia

Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Nasze instalacje można znaleźć również w okolicach Poznania, szczególnie: Kórnik, Śrem, Murowana Goślina, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina, Komorniki, Swarzędz, Gniezno, Września, Jarocin, Szamotuły, Oborniki, Wronki, Niemcy, Deutschland

Copyright © 2020 Multi Energa.  All Rights Reserved

Created by Andrzej Kosiorek

Panele fotowoltaiczne Poznań 2023