Ranking firm fotowoltaicznych Poznań

Czy ranking firm fotowoltaicznych jest właściwy.

Rankingi firm fotowoltaicznych są zazwyczaj sponsorowane i żeby się znaleźć na takiej liście, firmy fotowoltaiczne płacą często spore pieniądze i często nie są firmami lokalnymi i tanimi.
Wiadomym jest, że instalacja fotowoltaiczna powinna sprawnie pracować 25 lat minimum. Przez ten czas elementy tej instalacji narażone są na przeróżne oddziałowywania warunków atmosferycznych. Może to być silny wiatr, grad, wysoka temperatura itp. Prawidłowo zainstalowana mikroinstalacja przez doświadczonych instalatorów przeżyje takie niedogodności. Problem zaczyna się robić, gdy taka instalacja będzie zamontowana niedbale, oszczędnie (tanie zamienniki „no name”), a szczególnie, gdy montażem zajmowała się ekipa bez większego doświadczenia. Wystarczy, że okablowanie będzie słabo zabezpieczone, luźno zwisające, narażone na ocierania się o inne elementy na dachu, podczas silnego wiatru. Pojedynczy wiatr nie powinien wyrządzić żadnej szkody, ale przez kilka lat już tak. Uszkodzenie izolacji kabli solarnych, zwłaszcza tych tanich lub ocierających się o inne elementy dachu, może doprowadzić do tragedii. Przy tak wysokich napięciach w instalacji nie trudno wtedy o iskrzenie, które może doprowadzić nawet do pożaru dachu.
pożar fotowoltaiki

Na co zwrócić uwagę przy doborze najlepszej firmy fotowoltaicznej.

Doświadczenie i historia firmy w fotowoltaice

Pierwsza istotna rzecz - w ostatnim czasie, gdy biznes fotowoltaiczny zaczął się szybko rozwijać, wiele firm zaczęlo się przebranżawiać na instalatorstwo fotowoltaiczne. Gro takich firm wcześniej prowadziło np. sklep inernetowy, aptekę, hurtownię odzieżową lub spożywczą, handel biżuterią, sprzętem AGD lub importem z Chin itp. Chwalą się potem, że od kilkunastu lat mają firmę i że tak długo są na rynku fotowoltaicznym.
Każdą firmę można sprawdzić, a zwłaszcza jej historię. Wystarczy wejść na stronę CEIDG, wpisać nr NIP lub Regon i zobaczyć, jakie prowadziły wcześniej działalności po kodzie PKD. Można też wejść w historię wpisu i sprawdzić, kiedy został dopisany kod:
43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych
Rynek fotowoltaiczny kiedyś się skurczy i pozostaną tylko nieliczne firmy fotowoltaiczne. Gdy minie bum na fotowoltaikę, większość takich firm, może znowu zmienić branżę na bardziej na „topie”. Pytanie wtedy, kto za kilka lat zajmie się reklamacją itp., gdy tej firmy już nie będzie na rynku fotowoltaicznym?
Warto więc najpierw sprawdzić czy firma, która oferuje projektowanie i montaż fotowoltaiki, jest firmą na lata, czy tylko na okres wiekiego bumu na fotowoltaikę. Jeśli dana firma wcześniej prowadziła inny biznes i zmieniła nagle swój profil na fotowoltaikę, to jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości znowu zmieni swój profil działalności na bardziej dochodowy w danym okresie. Często gwarancje na panele fotowoltaiczne i falowniki wynoszą 10-12 lat, a kto wtedy zapewni nam pomoc w razie reklamacji? Firma, która może wkrótce znowu zmienić swoją działalność, nie da tej gwarancji na 100%. Naszym zdaniem bardziej należy ufać firmom, które powstały dla fotowoltaiki i mają przynajmniej 2 letnie doświadczenie w instalowaniu paneli fotowoltaicznych - jeszcze lepiej, gdy więcej.

Doświadczenie własnych ekip instalatorów

Druga istotna rzecz, to fachowość i doświadczenie samych instalatorów. Dobra firma fotowoltaiczna powinna posiadać własną ekipę instalatorów fotowoltaiki, a nie opierać się na zleceniach dla innych firm instalatorskich. Inaczej wtedy podchodzi się do odpowiedzialności za instalację fotowoltaiczną, gdy robi to własna ekipa, niż wynajęta firma, która dzisiaj jest, a jutro może jej nie być.

Lokalizacja i siedziba firmy fotowoltaicznej.

Tutaj zasada jest prosta, czym bliżej miejsca instalacji znajduje się firma, która będzie nam instalować panele fotowoltaiczne, tym lepiej dla nas. Liczy się lepszy kontakt i szybkość reakcji. Dlatego warto jest wybierać lokalne firmy fotowoltaiczne.

Opinie klientów

Wiadomo, że opinie klientów dużo mówią o firmie, ale trzeba też brać pod uwagę, że nie każdy klient, nawet zadowolony, chce wystawiać opinie publicznie, bo chce zachować swoją prywatność. Ważna jest za to treść opini, bo jeśli już ktoś zdecydował się ją opublikować, to raczej uczciwie.
Należy unikać firm z krótkimi, lakonicznymi i ogólnikowymi opiniami typu"bardzo dobra firma, polecam", bo można mniemać, że zostały kupione lub wystawione przez znajomych, rodzinę, pracowników itp.

Ranking firm fotowoltaicznych.

Z rankingami firm fotowoltaicznych należy uważać i nie brać ich do serca. Najczęściej rankingi są sponsorowane i opłacane przez firmy fotowoltaiczne, które chcą się w nim znaleźć. Kto więcej zapłaci, ten jest wyżej na liście rankingu firm fotowoltaicznych i to zazwyczaj są najdroższe firmy fotowoltaiczne. Uczciwy ranking firm fotowoltaicznych powinien przedstawić kryteria, które są brane pod uwagę, przy tworzeniu list rankingowych, ale istnieje też ryzyko, że w rankigu biorą udział tylko firmy, które opłaciły przystąpienie do rankigu.

Sztuczki niektórych handlowców.

Często, pod pozorem bezpłatnego audytu, wysyłani są handlowcy na miejsce przyszłej instalacji i po szybkim obejżeniu dachu i ewentualnym zasugerowaniu, którędy ma przebiegać instalacja, przystępują do procesu prezentacji sprzedażowej, imponując klientowi profesjonalnym narzędziami typu laptop, ewentualnie dron i przekonują do podpisania umowy, często dużo droższej niż konkurencja, pomimo oferowanego rabatu, obowiązującego "tylko tu i teraz". Do przygotowania profesjonalnej wyceny i oferty nie trzeba nachodzić klienta, wystarczy rzut dachu lub zdjęcia. Jeśli oferta przypadnie do gustu klientowi, wtedy powinna się odbyć wizyta handlowca wraz z fachowcem, np. elektrykiem, który na pewno ma dużo większe doświadczenie w samym instalowaniu paneli fotowoltaicznych, niż handlowiec.
Podsumowując, zanim wybierzesz firmę do zainstalowania swojej własnej elektrowni słonecznej, sprawdź, czy jest wystarczająco doświadczona, sprawdź jej historię w CEIDG, sprawdź czy ma swoje ekipy monterów, poproś o pokazanie Certyfikatu Instalatora Odnawialnych Źródeł Energii (UDT) i świadectwo kwalifikacyjne z SEEP, zwłaszcza daty ich uzyskania, a ranking firm fotowoltaicznych, zazwyczaj sponsorowany, traktuj z przymróżeniem oka.
Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Nasze instalacje można znaleźć również w okolicach Poznania, szczególnie: Kórnik, Śrem, Murowana Goślina, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina, Komorniki, Swarzędz, Gniezno, Września, Jarocin, Szamotuły, Oborniki, Wronki, Niemcy, Deutschland

Copyright © 2020 Multi Energa.  All Rights Reserved

Created by Andrzej Kosiorek

Ranking firm fotowoltaicznych Poznań 2023
fotowoltaika Poznań