Magazyny energii Poznań

fotowoltaika Poznań i Wielkopolska

Co to jest magazyn energii i do czego służy

system magazynowania energii

Magazyn energii a fotowoltaika

Magazyn energii to urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii, czyli akumulatory lub też często urządzenia nazywane bateriami. Obecnie stosuje się akumulatory litowo-jonowe, które mają stosunkowo małą wagę i długą żywotność (nawet do wielu tysięcy ładowań). Działają one na zasadzie gromadzenia i uwalniania energii elektrycznej w odwracalnych procesach chemicznych.

Magazyny energii do współpracy z siecią wymagają układów zarządzania i integracji z systemem, wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem i urządzeniem pomiarowym i komunikacyjnym. Takie cechy posiadają falowniki hybrydowe wraz z miernikiem. Prościej mówiąc, jeśli chcemy żeby magazyn energii współpracował z siecią, potrzebujemy falownik hybrydowy, a nie zwykły stringowy.

Magazyny energii - czy warto

magazyny energii Poznań

Co daje magazynowanie energii w instalacji fotowoltaicznej

Od czasu przejścia na rozliczanie energii z fotowoltaiki w net-bilingu, najbardziej się opłaca wysoka autokonsumpcja. Biorą pod uwagę, że w przyszłym roku będziemy mieli rozliczanie godzinowe za sprzedaż energii, mniej będzie nam się opłacało sprzedawanie jej zwłaszcza w godzinach szczytowych, czyli południowych. Pamiętajmy, ze sprzedajemy tylko nadwyżki prądu wyprodukowanego z paneli fotowoltaicznych, które nie wykorzystamy na własne potrzeby. Ładując baterie w godzinach szczytowych, zmniejszamy nadwyżki prądu, które musielibyśmy sprzedać po niższej cenie. Czym wyższa autokonsumpcja, tym instalacja fotowoltaiczna jest bardziej zyskowna i szybciej się zwraca w perspektywie lat. Fotowoltaika z magazynem energii jest też bardziej wydajna.

Dla przykładu, żeby pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd: 5.000 kWh potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy: 5,6 kWp wraz z magazynem energii, a bez magazynu energii potrzebujemy instalacji o mocy: 6,0 kWp, czyli 7% większej. Przy większych instalacjach różnica ta jest jeszcze większa.

Opłacalność fotowoltaika z magazynem energii

Obecny program dofinansowania Mój Prąd 5 do paneli fotowoltaicznych z magazynem energii jest bardzo korzystny. Można uzyskać nawet połowę kwoty całej inwestycji, czyli 16.000 zł na magazyn energii, 7.000 zł na fotowoltaikę i 3.000 zł na system zarządzania energią. Razem nam to daje 26.000 zł, przy czym nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.

Jeżeli kupujemy instalację fotowoltaiczną z magazynem energii za 52.000 zł (a tyle może kosztować instalacja ok. 8 kWp z magazynem energii około 7 kWh), to inwestycja kosztuje nas tylko 26.000 zł, z czego przysługuje nam ulga termomodernizacyjna w kwocie: 3.120 zł, więc realny koszt inwestycji wyniesie: 22.880 zł. Tak tanio jeszcze nie było.

Dla porównania, instalacja fotowoltaiczna bez magazynu energii, z dofinansowaniem Mój Prąd 5 w kwocie 6.000 zł, bo tylko tyle nam przysługuje, będzie droższa od tej z magazynem energii.

Jeśli taka instalacja około 8 kWp pokryje nam roczne zapotrzebowanie na prąd tylko 6.000 kWh, a w praktyce jest to więcej, to inwestycja w fotowoltaikę z magazynem energii zwróci się nam po 4,4 latach, jeśli przekroczyliśmy już próg 2.000 kWh i musimy za prąd płacić 0,86 zł za 1 kWh
magazyn energii Poznań
Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Nasze instalacje można znaleźć również w okolicach Poznania, szczególnie: Kórnik, Śrem, Murowana Goślina, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina, Komorniki, Swarzędz, Gniezno, Września, Jarocin, Szamotuły, Oborniki, Wronki, Niemcy, Deutschland

Copyright © 2020 Multi Energa.  All Rights Reserved

Created by Andrzej Kosiorek

Magazyny energii Poznań 2023