Fotowoltaika Blog
panele słoneczne Poznań i Wielkopolska

Baza wiedzy o fotowoltaice

2023-10-27 - W czym są lepsze panele N-type od P-type?

Panele fotowoltaiczne można podzielić na różne rodzaje, w tym panele n-type (typu N) i p-type (typu P). Oto główne różnice między n-type a panelami standardowymi:

Rodzaj materiału półprzewodnikowego:
Panele n-type: Wykorzystują krzem o domieszce azotu (N), co oznacza, że elektrony są przenoszone przez przewodnictwo elektronowe. W tym przypadku, atomy azotu zastępują część atomów krzemu w strukturze krzemu.
Panele p-type: Wykorzystują krzem z domieszką boru (P), co oznacza, że dziury (braki elektronów) są przenoszone przez przewodnictwo dziurowe. W tym przypadku, atomy boru zastępują część atomów krzemu w strukturze krzemu.

Przewodnictwo elektronowe vs. dziurowe:
Panele n-type: Przenoszenie ładunku w panelach n-type odbywa się za pomocą elektronów, które przemieszczają się w przewodnictwie elektronowym.
Panele p-type: Przenoszenie ładunku w panelach p-type odbywa się za pomocą dziur (braków elektronów), które przemieszczają się w przewodnictwie dziurowym.

Efektywność:
Obecnie, panele p-type są powszechniejsze na rynku i często mają wyższą efektywność w porównaniu do paneli n-type. Jednak technologia fotowoltaiczna ciągle się rozwija, a panele n-type mogą w przyszłości osiągać konkurencyjne efektywności.

Koszty produkcji:
Produkcja paneli n-type może być bardziej skomplikowana i kosztowna w porównaniu do paneli p-type. Jednak koszty te mogą się zmieniać wraz z postępem technologicznym i większym popytem na nowe technologie.

Zastosowanie:
Panele p-type są obecnie bardziej powszechne w instalacjach fotowoltaicznych na skalę przemysłową i domowej, ale panele n-type zyskują na popularności, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych i nowoczesnych systemach.

Różnice te wynikają z różnych właściwości materiałów półprzewodnikowych i wpływają na efektywność, koszty produkcji oraz zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Ważne jest również zauważenie, że technologia fotowoltaiczna cały czas ewoluuje, a nowe innowacje mogą wprowadzać zmiany w tym obszarze.

Najczęściej instalujemy Jinko N-type 470W

następna strona

ADRES FIRMY

Multi Energa s.c.
ul. Słubicka 15
61-615 Poznań
NIP:7773366095
Email: info@multienerga.pl
TELEFONY

Dyrektor Sprzedaży:
Andrzej Kosiorek
+48 661 453 045
+48 61 671 27 75
andrzej.kosiorek@multienerga.pl


Właściciele firmy:
Kamil Maciejewski: +48 534 111 789
kamil.maciejewski@multienerga.pl
Damian Osypowicz: +48 502 956 906
damian.osypowicz@multienerga.pl


czynne:
pn-pt: 8-23
so-nd: 10-23

Social Media:

Nasze instalacje można znaleźć również w okolicach Poznania, szczególnie: Kórnik, Śrem, Murowana Goślina, Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina, Komorniki, Swarzędz, Gniezno, Września, Jarocin, Szamotuły, Oborniki, Wronki, Niemcy, Deutschland

Copyright © 2020 Multi Energa.  All Rights Reserved

Created by Andrzej Kosiorek